LANG Historie med vinbarer i Trondheim

Klart for champagnekurs i Vinbaren Britannia.
Foto: VinPuls/Ulf Dalheim

Trondheim var tidlig ute med vinbar. Det fantes faktisk en liten vinbar i tilknytning til Teatergrillen (der Emilies Eld er i dag) allerede på 60-tallet. Så kom Vinstua på Bakklandet på 90-tallet, som en av Norges første, seriøse vinbarer med godt utvalg. Men fra den stengte ned gikk det tyve år før Spontan i 2017 igjen sørget for at Trondheim hadde en egen vinbar. I dag har vi fem.

Mye av det som skjer i utelivet forteller også en god del om trendene som kommer og går. Med den økende interessen for vin blant folk flest, som fikk sitt første oppsving da charterturene til Syden startet for alvor på 70-tallet, kom også et økende fokus på vin på restaurantene.

Frem til da var det vel mest “fiffen” som flottet seg med gode viner. Et dypdykk jeg var med på for noen år siden ned i gamle menyer og vinlister på bl.a. Britannia, i forbindelse med boka “Paa Trondhjemsk Vis”, om selskapskultur og skjulte matskatter fra 1700 til 1900, fant vi noen utrolige mat- og vinkombinasjoner. “En tid full av merkelige vin-vaner” var tittelen på mitt kapittel i boka. Hvor jeg konstaterte at medlemmer av det finere borgerskap hadde stor sans for velkjente navn og fine viner. De kunne drikke champagne gjennom hele måltiden, med berømte Bordeaux-slott som “hvileviner”!

I dag er vin heldigvis blitt allemannseie, og interessen for og kunnskapen om vin, er stor blant både unge og eldre. Der er nok derfor Trondheim i dag kan smykke seg med å ha 4-5 solide vinbarer.

Finn viner fra hele verden - i Trondheim!

Vinbaren på Britannia. Foto: Britannia Hotel

Vinbaren Britannia
Dronningens gate 5
7011 Trondheim
Telefon: 738 00 800
Web: www.britannia.no
I kjelleren på Britannia Hotel, i lokalene som tidligere var kjent som Pianobaren, finner du en av Norges aller fineste vinbarer, interiørmessig. Også innholdet i vinskapene holder samme standard, med bl.a. en av de aller beste champagnelistene i landet. Vinlisten, blant ansatte på huset kalt «vinbibelen», er imponerende, det samme er også prisene, som mange vil oppfatte som relativt høye. Konseptet har endret seg en del siden åpningen i 2019, bl.a. har hotellets barsjef Øyvind Lindgjerdet komponert noen veldig kreative og smakfulle vinbaserte drinker.

Spontan Vinbar i Fjordgata. Foto: VinPuls/Ulf Dalheim

Spontan Vinbar
Fjordgata 1
7010 Trondheim
Telefon: 919 14 912
Web: www.spontanvinbar.no
Etter at Vinstua på Bakklandet stengte på slutten av 90-tallet, var Spontan da den åpnet i Jomfrugata i 2017 Trondheims eneste rene vinbar. Fra en naturvin-fokusert start har vinbaren utviklet seg til å bli mer altomfattende, og dermed mer interessant for vininteresserte flest. De nye lokalene i Fjordgata gir en kontinental og luftig atmosfære, og vinkartet utvides stadig i riktig retning, fortsatt med et godt øye til nye trender og spennende, mindre produsenter. Dyktige og dedikerte vinkelnere bygger opp under oppfatningen av at Spontan er et av Norges beste steder for vinnerder.

Carpe Diem Vinbar i kjelleren på 3B tar opp igjen en gammel tradisjon med vin i de samme lokalene. Foto: VinPuls/Ulf Dalheim

Carpe Diem Vinbar
Brattørgata 3B
7010 Trondheim
Telefon: 414 96 033
Web: www.3bvinkjeller.no
Carpe Diem har sitt hovedfokus på viner fra Moldova, Ukraina og Romania, med en svært dyktig moldovsk vinkelner som god veileder inn til, for mange, ukjente perler. Men vinlisten inneholder også overraskende mye godt fra den øvrige vinverden, til utrolig gode priser. Barolo, Chianti, Brunello og burgundere til under 1000-lappen for flaska finner du ikke mange steder. Lokalet i kjelleren på ikoniske 3B hadde vinkvelder med gode priser også i «gamle dager», så det er ikke nytt med vin der. Koselig og stemningsfullt, god musikk på høyttalerne, spennende fotografier på veggene. Og enkel, men god matservering i form av pinsa og spekemat/oste-fjøler.

NB6 tilbyr også uteservering på Bakklandet. Foto: VinPuls/Ulf Dalheim

NB6 Vinbar
Nedre Bakklandet 6
7014 Trondheim
Telefon: 957 11 020
Web: www.nb6.no
Navnet NB6 refererer til adressen, Nedre Bakklandet 6, hvor vinbaren åpnet i 2018. En liten, koselig vinbar som interiørmessig tar pulsen på bydelen Bakklandet, Trondheims turistattraksjon. Duse farver på veggene, gamle bilder, vintønner og gamle møbler, litt av hvert egentlig. Ikke alt for stor vinliste, men bra utvalg by the glass, og vinkjennere vil finne spennende viner der, noen til gode priser. Serverer ost- og spekematfjøler samt brød og småsnacks.

Alma Mater
Olav Tryggvasons gate 28
7011 Trondheim
Telefon: 969 24 206
Web: www.almamater.no
I 2020 stilte VinPuls spørsmålet om noen visste av en vinbar i Trondheim som kun serverte viner som ikke er tilgjengelig på Vinmonopolet? Svaret var delikatessebutikken Alma Mater i Byhaven kjøpesenter, som har et lite, men spennende utvalg av egenkomponerte viner som de serverer til kunder som vil sitte ved et vindusbord med noe snacks og et glass vin. Bare tolv sitteplasser, men der får du altså mulighet til å smake viner du ikke finner andre steder i byen, eller i Norge ellers for den saks skyld. For eier og daglig leder Richard Raburski har fra dag én importert viner selv til Alma Mater. Viner han kjente godt til fra sin tid som restauranteier i hjemlandet Frankrike.

Forrige
Forrige

her kan det være mange opprykkskandidater

Neste
Neste

UNIKE STEDER - OG Tips om gode lunsjplasser