Vinsjef på Park Hotel Vossevangen, Reidar R.R. Johansen (t.h.) med vinnerdiplomet, her sammen med sponsor Ole Berg fra Vinify. Foto: Erik Krafft.
Park Hotel Vossevangen har igjen vunnet pris for å ha Norges beste vinliste. Ikke overraskende, ettersom vinkjelleren på Voss også er regnet som en av verdens beste. Det var på Sommerlierens dag i Oslo 25. oktober at Star Wine List i samarbeid med Norsk Vinkelnerforening delte ut sine «Gold Stars» til vinnerne i elleve forskjellige kategorier.
Park Vossevangen skal ha nærmere 9-10 000 forskjellige etiketter, fordelt på 47 000 – 50 000 flasker i vinkjelleren sin. Ingen andre restauranter eller hoteller i Norge er i nærheten. Som juryen for Star Wine List-kåringen uttalte, så er flere av de beste vinlistene i Norge i verdensklassen. Men ingen andre norske når altså opp til vinkjelleren som gründer Jan Bruce Andersen har samlet vin til og bygget opp siden 1979. Ansvaret for å ta vare på vinene i kjelleren i dag er det tvillingbrødrene Robert og Reidar Johansen som har.
Park og Territoriet vant dobbelt
I tillegg til seieren i «Best Long List»-kategorien, ble det «Gold Star» til Park Hotell Vossevangen også i kategorien viner fra Østerrike. Også Territoriet i Oslo stakk av med to «Gold Stars» i årets kåring – for «Best Wine by the Glass List og «Best Rosé Wine List».
Totalt ble det gitt ut 12 Gold Stars i elleve forskjellige kategorier. I kåringen av beste nykommer-liste ble det nemlig to vinnere; Mellom Bar i Sandefjord og Tabuno i Oslo.
Totalt 54 vinlister fra 19 forskjellige serveringssteder rundt om i Norge ble vurdert av juryen. Men det er utesteder i Oslo som fortsatt dominerer, med seier i syv av de elleve kategoriene.
Her finner du de beste vinkartene
Credo-sjef Heidi Bjerkan (i blå skjorte) kunne juble for beste medium-liste sammen med Credo-gjengen og sponsor Thomas Grette (t.v.) fra Bona Fide Wines. Foto: Erik Krafft
Dette var vinnerne:
Best Long Wine List (over 600 viner) – Park Hotel Vossevangen, Voss
Best Medium-Sized Wine List – Credo Restaurant, Oslo
Best Short List (under 200 viner) – Lasarett Matbar, Oslo
Best by the Glass List – Territoriet, Oslo
Best Sparkling Wine List – Speilsalen, Trondheim
Best Rosé Wine List – Territoriet, Oslo
Best Newcomer List – Mellom Bar, Sandefjord og Tabuno, Oslo
I tillegg ble det også gitt ut Gold Stars i følgende kategorier:
Sustainability Prize – Tempo Tempo, Bergen
Special Jury Prize – Mon Oncle, Oslo
Best Austrian Wine List – Park Hotel Vossevangen
Best Californian Wine List – Vinland, Oslo
Dette er juryen som hadde vurdert de norske vinlistene til Star Wine Lists utdeling av priser på Gamle Logen i Oslo 25. oktober 2026.